Zatímco šestapadesátiletý Radovan Fořt sbíral kdysi medaile v cyklokrosu a startoval na olympijských hrách v Atlantě 1996, kde při premiéře MTB obsadil 24. místo, jeho synové si vybrali jinou sportovní dráhu. Devětadvacetiletý Tomáš hraje hokej za Mladou Boleslav, kam byl nedávno vyměněn ze Zlína, dvaatřicetiletý Dominik si zvolil volejbalový míč a hru pod vysokou sítí.

Jako kapitán a tvůrce hry vede volejbalisty VK Ostrava do této sezony Tomáš Jambor. Ostravští v prvním kole v Praze prohráli se Lvy 0:3 (-22, -19, -24). „My i soupeř jsme byli nervózní. Škoda, že jsme toho nevyužili, protože druhý set jsme měli výborně rozehraný a třetí ještě lépe,“ řekl nahrávač Jambor.

Už je po operaci doma v Letovicích. Nyní musí být smečař ostravských volejbalistů David Janků s vážně poraněným kotníkem šest týdnů v klidu. „Zlomenina to nebyla, ale mám v kotníku přetrhané vazy. Jak mi říkali doktoři, zpřetrhalo se v něm vše, co se dalo,“ popsal 25letý smečař, který je v širším výběru reprezentace. „A jak se mi kotník otočil, praskla mi kůže a měl jsem tam díru patnáct centimetrů na šířku a čtyři na výšku.“

V minulých dnech ho trápily mezižeberní svaly. „Ale nebylo to nic hrozného,“ mávl rukou Oliver Sedláček, blokař volejbalistů VK Ostrava. Ještěže tak, protože bez něj si lze ostravskou sestavu těžko představit. Navíc, když startuje čtvrtfinále extraligy, v němž se Ostravští utkají s Libercem. Série začíná ve čtvrtek v Liberci, druhý duel v Ostravě bude v neděli od 20.15.

Zkušeností má spoustu. I kvalitu. Jenže téměř celý minulý rok marodil po vážné operaci ruky. A nyní je z Tomáše Jambora první nahrávač volejbalistů VK Ostrava. Premiéru v základní sestavě zvládl výtečně, Ostravští ve středu porazili Liberec 3:2. Dnes je doma – stále bez diváků – od 17.00 čeká Odolena Voda.

Tři duely s Brnem mají tento týden před sebou volejbalisté VK Ostrava. A bude u toho i ruský univerzál Jurij Kružkov. Ten měl původně kvůli ekonomickým problémům klubu v týmu předčasně skončit, stejně jako polský nahrávač Sebastian Matula, který už je ve Wroclawi. Kružkov nakonec v Ostravě zůstává do konce března.