6. Hospodářské výsledky
7. Zhodnocení sezón od poslední valné hromady, plán na sezónu 2024-2025
9. Diskuze
10. Závěr

Valná hromada proběhne 22.4.2024 v 18 hod. v počítačové místnosti Gymnázia Hladnov na adrese Hladnovská 35, 710 00 Ostrava - Slezská Ostrava.

Upozornění: Valné hromady se smí zúcastnit pouze řádní členové spolku a osoby s výslovným pozváním správní rady spolku. Ostatní osoby nebudou na valnou hromadu vpuštěny.

V Ostrave dne 2.4.2024

za Správní radu VK Ostrava, z.s.
Ing. Pavel Žurek, předseda správní rady

Ani poslední zápas nevyspravil celkový dojem z letošní sezony. Náš tým prohrál jednoznačně ve Zlíně bez zisku setu, naštěstí naše setrvání v extralize pro nás vybojovalo Karlovarsko vítězstvím nad Ústím nad Labem.
Zlín – Ostrava 3:0 (25:21,25:22,27:25)
Sestava VK Ostrava: Jarosinski, Dvořák, Michalovič, Tsmokalo, Olsen, Pawlun, libero: Motyčka. Střídali: Pelikán, Vancl, Resl.
V prvním setu jsme se Zlínem drželi krok do stavu 19:18. Pak nám Zlín odskočil zásluhou Římala (bod z útoku a eso z podání). K němu se přidali Pražák (blok) a Toman (útok) a bylo to 23:18. Zlín si už náskok do konce setu udržel.
Ve druhém setu jsme drželi vyrovnaný stav až do úplné koncovky do stavu 23:22. Pak na nás stačil už jen Kozák, když útokem a blokem ukončil naši marnou snahu o zisk setu.
V posledním setu sezony jsme v počátku setu získali čtyřbodový náskok díky čtyřem nevynuceným chybám soupeře v řadě. (3:7) Tento náskok jsme drželi do stavu 9:13. Pak stačily dva útoky Tomana, dvě esa Římala a ještě i Římalův útok a už jsme prohrávali 14:13. Vyrovnaný stav sice držíme až do 24:24, ale Vanclova chyba v útoku a eso Pražáka definitivně uzavírá naši letošní sezonu.

Bohužel jsme v zápase o rozdílových šest bodů navázali na špatný výkon z domácího utkání s Příbramí a v Benátkách jsme neuhráli ani set. Dvě kola před koncem základní části se nám vzdaluje účast v předkole play off a budeme bojovat o vyhnutí se baráži. Poslední Zlín je už totiž jen bod za námi. A je možné, že s ním v posledním kole extraligy sehrajeme přímý souboj o poslední místo.
Extraliga mužů – 23. kolo
VK Benátky nad Jizerou – VK Ostrava 3:0 (21,23,21)
VK Ostrava: Pawlun, Tsmokalo, Dvořák, Olsen, Vancl, Jarosinski – libero Motyčka. Střídali: Resl, Michalovič, Mazoch. Trenér Dariusz Luks.
Ve vyrovnaném úvodu utkání domácí dobře brání na síti, z naší strany boduje Jarosinski. Po výborném podání Prokopce vedou domácí 10:7. Prokopec hraje s chutí a po útoku z pipe zvyšuje na 12:8. Další problémy máme po podání Křesťana a za stavu 16:9 spěje první set k jasnému konci. Po dvojím hraní Motyčky je to 18:10. Do servisu se dobře opře Pawlun (18:13). Benátky se mohou v útoku spolehnout na trojici Šulista, Prokopec, Křesťan (21:15). Jarosinski s Tsmokalem snižují na 21:18. Dobře podává Dvořák (21:19). Koncovka patří domácím a ti vyhrávají první set po dohrávce Patočky 25:21.
V úvodu druhého setu vedeme 5:7. Pawlun boduje na druhou přes. Střídající Michalovič je zablokován na 8:8. Po chybě Krále v útoku vedeme 11:13. Sorra srovnává bodovým blokem (13:13). Po technickém zakončení Michaloviče se jde do koncovky za stavu 20:20. Poslední dva míče za stavu 23:23 uhrají domácí. Sadu ukončuje útokem přes blok Křesťan (25:23).
První dva body třetí sady uhrajeme my, Benátky následně další tři. Král zablokuje Dvořáka (8:6). Při podání Sorry Benátky odsakují na 11:7. Michalovič snižuje technickým úderem na 11:9. Po nevynucené chybě Šulisty ztrácíme bod (12:11). Je to ale jen jedna z mála chyb výborně hrajícího domácího smečaře. Při jeho podání mají domácí k dobru čtyři body (17:13). Po bloku Prokopce je za stavu 20:15 zápas rozhodnut. Při podání Dvořáka sice snížíme na 21:18, ale je to bohužel naše labutí píseň. Jarosinski útočí do sítě a zápas končí po zkaženém podání střídajícího Resla (25:21).

Dramatičtější vyvrcholení základní části jsme si pro náš tým ani nedovedli představit. „Utkání o všechno“ hrajeme v sobotu 2. března od 18 hodin ve Zlíně. Ve hře jsou tři varianty – baráž o záchranu (13. tým tabulky), konec sezony (11. a 12. tým) i možnost jít do předkola play off (10. tým).
O pořadí na 10. – 13. místě se rozhodne v těchto třech zápasech:
Zlín – Ostrava, Benátky nad Jizerou – Odolena Voda a Karlovarsko – Ústí nad Labem.
Benátky nad Jizerou mají vše ve svých rukou. Pokud doma porazí Odolenu Vodu za tři body, zahrají si z 10. místa předkolo play off právě proti svému sobotnímu soupeři.
My budeme bojovat jak o naději předkola, tak o jistou záchranu v soutěži bez nutnosti baráže. Abychom postoupili na 10. místo, potřebujeme získat o dva body více než Benátky. Jakékoliv vítězství nám zajistí vyhnutí se baráži. Obdobně je na tom Zlín.
Nejhorší výchozí pozici má Ústí. Pokud nebude bodovat na západě Čech, stává se bez ohledu na další výsledky jistým účastníkem baráže, protože skončí na posledním místě tabulky se ziskem 16 bodů.
Zlín v posledním kole doma porazil Benátky nad Jizerou 3:0 a udržel se také v boji na obou frontách. Náš sobotní soupeř nastoupil v této sestavě: Pražák, Truong, Kozak, Čechmánek, Římal, Toman, libera Viceník, Vodička. Střídali: Žák, Chromec.
V prvním vzájemném měření sil jsme doma Zlín porazili 3:1 (-22,14,22,19). Zápasy Zlín – Ostrava, Karlovarsko – Ústí nad Labem a Benátky nad Jizerou mají jednotný začátek v sobotu 2. března od 18 hodin.
Držme našim hráčům palce přímo ve zlínské hale nebo u přenosu webu volej.tv, ať si vybojují nejen jasnou záchranu v soutěži, ale třeba také ještě účast v předkole play off.

Utkáním s Volejbalovým klubem Benátek nad Jizerou vrcholí souboj velmi vyrovnaný souboj na konci tabulky. Zápas sehrajeme v sobotu 17. února už od 16 hodin na palubovce Benátek.
Máme tři zápasy do konce základní části a po čtvrtečním kole, ve které jsme měli volný los, na konci tabulky ještě více přituhlo. Do boje o 10. místo se přihlásilo Ústí nad Labem, které doma porazilo hladce Beskydy. Zlín přivezl bod z Odoleny Vody, a tak čtyři týmy bojují jak o poslední místo v předkole play off, tak o černého Petra aby se na posledním místě po základní části vyhnuli baráži o udržení.
V případě rovnosti bodů rozhoduje počet výher. Ústí, Benátky a náš tým máme shodně 15 bodů. My s Ústím nad Labem jsme vyhráli čtyřikrát, Benátky pětkrát. O dva body zpět je Zlín se čtyřmi výhrami.
My máme situaci pořád ve svých rukou. V sobotu hrajeme v Benátkách nad Jizerou, následně hostíme Brno a jedeme do Zlína. Benátky kromě nás hrají se Zlínem a Odolenou Vodou. Ústí nad Labem hraje s Českými Budějovicemi, Karlovarskem a Beskydami. Zlín hraje s Benátkami, s naším týmem a s Beskydy.
Věříme, že se náš tým po špatném výkonu doma proti Příbrami zmobilizuje. Benátky sehrály ve čtvrtečním kole dobré dva sety na palubovce vedoucích Lvů Praha, když prohrály 26:24 a 25:23. Favorit ovládl jasně až třetí set 25:17. V prvním utkání jsme s Benátkami doma prohráli 2:3 (-21,16,17,-19,-13).
Držme našim hráčům palce v sobotu 17. února od 16 hodin při přenosu webu volej.tv, ať si bodovým ziskem pomohou jak v boji o předkolo play off, tak o udržení extraligové příslušnosti.

Vítězství ve více bojovném než pohledném utkání jsme získali na svou stranu vítězství za dva body. Oba týmy, i jednotliví hráči, se po celý zápas pohybovali ve výkonnostních vlnách. Chvilku byl nahoře jeden z týmů, aby se v dalším setu propadnul. Nakonec šťastnější byl domácí tým, který se nepoložil po prohraném čtvrtém setu a závěr toho posledního ho zastihnul na výkonnostním maximu.

Extraliga mužů - 23. kolo

VK Ostrava - Volejbal Brno 3:2 (-24,11,21,-19,11)

VK Ostrava: Jarosinski, Dvořák, Michalovič, Tsmokalo, Olsen, Pawlun, libero Motyčka. Střídali: Mazoch, Vancl. Trenér Dariuzs Luks.

Volejbal Brno: Janečka, Thiessen, Novák, Bukáček, Dixon, Janků, libero Waclaw. Střídali: Havlíček, Jehlička, Kop, Marocchi. Trenér Ondřej Marek.

V prvním setu jde, zejména po chybách Brna a po esu Michaloviče, do výraznějšího vedení Ostrava (5:2). Když Pawlun chybuje při pokusu o „první přes“ hosté snižují na 6:5. Michalovičův útok z doskoku a blok na Janků znamená navýšení vedení Ostravy na 9:5. Po sporném míči, který rozhodčí přiřkli Brnu, následuje úlet smeče Tsmokala daleko do autu (9:8). Po bodových útocích Tsmokala a Dvořáka zvyšují domácí na 11:8. Po esu Janků se přiblíží Brno na 11:10. O dalších bodech rozhodují zejména domácí. Občas zapíší bodový útok nebo blok, ale hlavně kupí chyby. Brno tak srovnává na 16:16 a po útoku Thiessena jde do vedení 19:22. Ostrava úspěšně útočí a srovnává na 24:24. Pak získá Thiessen mečbol bodovým útokem a ten využije esem Novák (24:26).
Do druhého setu vlétnou domácí jako polití živou vodou. Skládají jeden míč za druhým (6:1). Vedením nabírají další vítr do plachet. Na útoku řádí v prvním setu často chybující Tsmokalo, naopak brněnské útoky končí na rukách blokaře Olsena. A když se k nim přidají i ostatní, Brno se už nevzpamatuje. (10:3, 15:6, 24:9) Hosté ještě dvěma body sníží potupnou porážku v setu na 25:11.
Ve třetím setu se Brno vrací do zápasu. Po bodovém útoku Thiessena a chybě Tsmokala vede 1:3. Díky bodovým útokům Michaloviče a blokům Olsena domácí otáčejí stav na 9:7. Brno však hraje odvážněji. Útok Nováka a blok Marocchiho a stav se překlápí na stranu hostů (11:12). Následně oba týmy převážně ztrátují až do stavu 18:18. Po chybě Janků jde na podání Jarosinski a úspěšným útokem a dvěma esy posílá Ostravu do trháku. (22:18) Jarosinski útokem získá další bod (24:20) a set ukončí útokem Michalovič. (25:21)
Čtvrtý set začíná vyrovnaně, o body se však tentokrát starají brněnští hráči, chyby na podání prokládají esem a bodovými útoky. (3:3) Na straně Ostravy úřadují Tsmokalo a blokaři, na straně Brna je to Kop, který dnes nastoupil v roli smečaře. Kop přidá 2 body blokem a útokem a je srovnáno na 7:7. Až do stavu 15:15 se oba týmy přetahují o vedení. Eso Kopa nastartuje únik Brna. Thiessen úspěšně zalije a přidá blok. (15:18) Ostrava svou zásluhou získá už jen dva body, a když je zablokovaný Tsmokalo Havlíčkem, set končí za stavu 19:25.
Zkrácený set začíná lépe pro domácí. Po útoku Dvořáka a chybě brněnského Bukáčka vedou domácí 2:0. Když hosté získají útokem dva body a Tsmokalo netrefí míč, ani hřiště, je srovnáno na 4:4. Další bod získá Brno díky špatnému postavení ostravských hráčů. (4:5) Oba týmy následně úspěšně ztrátují, až když Jarosinski nepřehodí obouruč míč přes síť, odskakuje Brno na dva body. (8:10) I když se zdá, že k výhře má blíž Brno, opak je pravdou. Ostrava už nevyrobí ani jedinou chybu. K bodovému útoku přidá dva bloky Olsen, který se tak v zápase dostane na devět bodových bloků. Po bodu si připíší také Dvořák a Michalovič. K tomu dvě chyby Janků a set končí zkaženým podáním Thiessena. Ostrava vítězí v pátém setu 15:11.

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Z naší strany dobře vybojovaný zápas, i když jsme v něm měli hluché pasáže, jak je u nás zvykem. Ale zvládli jsme to a jsem pyšný na náš tým, že jsme to nevzdali po čtvrtém setu, ani když jsem v tie breaku prohrávali o dva, tři body, otočili jsme to a zaslouženě zvítězili.“
Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Byl to těžký zápas, hodně jsme bojovali, v prvním setu jsme dělali spoustu chyb. Musíme se těšit z vítězství a z těch dvou bodů do tabulky. Zítra už jdeme zase na trénink, musíme se dobře připravit na Zlín a bojovat, aby extraliga v Ostravě zůstala i v příští sezoně.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Pro nás samozřejmě ztráta. Nevím, jak to vypadá v tabulce, pro Ostravu asi záchrana. Nerad to říkám, ale dnešním výkonem jsme jim to darovali. Podle mě to nebyl pěkný volejbal ani z jedné strany. Byli jsme ve všech činnostech neklidní, zbytečně jsme spěchali. Do toho předkola musíme jít úplně jinak.“
Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Gratulace Ostravě k vítězství, z jejich strany to bylo hodně vybojované, byli jednoznačně lepší na servisu, a když jsme se v této činnosti zlepšili, tak jsme byli nepřesní na nahrávce. Ani jeden z nahrávačů nezaslouží pochvalu. Ostrava si to dnes ubojovala.“

Zápasy čtvrtečního kola můžou rozhodnout hodně. My můžeme definitivně ztratit naději na předkolo play off, ale také se může už rozhodnout, že se vyhneme baráži. Náš tým ve čtvrtek 29. února hostí od 17 hodin v hale Sareza v posledním domácím utkání základní části Brno. Pořád tedy bojujeme na dvou frontách, ale je pravděpodobnější, že ještě v posledním kole budeme (2. března ve Zlíně) bojovat o záchranu a vyhnutí se barážovým bojům.
Brno hraje o lepší nasazení do předkola play off, aby případné třetí rozhodující utkání hrálo v domácím prostředí. Náš čtvrteční soupeř, který vyhrál poslední zápas doma nad Příbramí 3:1, nastoupil v této sestavě: Jehlička, Janků, Janečka, Thiessen, Novák, Bukáček, libero Waclaw. Střídali: Kop, Dixon.
V prvním vzájemném utkání jsme Brňanům na jejich palubovce podlehli 3:1 (21,19,-22,19). O naší pozici před posledním kolem hodně kromě našeho čtvrtečního zápasu napoví také duely Zlín – Benátky nad Jizerou a Ústí nad Labem – České Budějovice.
Přijďte ve čtvrtek od 17 hodin do haly Sareza povzbudit naše hráče v tomto důležitém extraligovém utkání.

Po anketách s novými hráči se v bulletinech vracíme k hráčům, kteří u nás působí už několik sezon. Tento text je z bulletinu k zápasu s Příbramí.
Před třemi roky seděli dva mladí kluci z mládežnického týmu Jastrzębski Węgiel během turnaje na pokoji v Gdaňsku a přemýšleli, ve kterém klubu by spolu mohli hrát mezi muži. A tam je nenapadlo nic jiného než Ostrava. „Kouč Dariusz Luks nám nápad pochválil a domluvil, že se na nás z Ostravy přijeli podívat na mistrovství Slezska,“ vzpomíná dnes 21-letý smečař Filip Jarosinski. „Pak jsme tady absolvovali dva tréninky a už tady zůstali.“ (Druhým chlapcem byl Mariusz Połyński, který už náš klub opustil.)
Filip pochází z vesnice Wzdół-Kolonia u Kielců, kde sice začal s fotbalem, ale u toho dlouho nevydržel. „V osmi letech jsem dostal nohou do hlavy a od té doby už jsem fotbal neměl rád,“ tvrdí Filip. „Taťka trénoval volejbal, byly to holky, ale od malička mě brával na jejich tréninky, a přitom jsem od něj dostal základy volejbalu.“
Pak přešel do Kielců. „Tam jsem jako malý hrál ve dvojici s o rok mladším Kubickim, který dnes hraje Plus ligu.“ A cesta pokračovala do Akademie Jastrzębski Węgiel. Tam zůstal až do jeho přechodu do Ostravy. V Jastrzębie chodil i na střední školu, která tam je speciálně pro mladé volejbalisty s názvem Szkóła Mistrzostwa Sportowego.
Ostrava, kde bydlí s přítelkyní a pejskem – maltézákem, se mu líbí, ale: „.. mé přítelkyni trochu méně,“ taktně dodává Filip. Na dotaz, co by změnil v anketě, kterou už dříve vyplňoval, říká: „Skoro nic, jen do burgrů si dávám více zeleniny a před Kofolou dávám přednost Birellu grep-pomelo.“
A jak vidí svou volejbalovou budoucnost? „Čekám na nějaké nabídky, ale musím být trpělivý. Teď podepisují smlouvy největší hvězdy a my mladší čekáme na svůj čas.“