Zápasy čtvrtečního kola můžou rozhodnout hodně. My můžeme definitivně ztratit naději na předkolo play off, ale také se může už rozhodnout, že se vyhneme baráži. Náš tým ve čtvrtek 29. února hostí od 17 hodin v hale Sareza v posledním domácím utkání základní části Brno. Pořád tedy bojujeme na dvou frontách, ale je pravděpodobnější, že ještě v posledním kole budeme (2. března ve Zlíně) bojovat o záchranu a vyhnutí se barážovým bojům.
Brno hraje o lepší nasazení do předkola play off, aby případné třetí rozhodující utkání hrálo v domácím prostředí. Náš čtvrteční soupeř, který vyhrál poslední zápas doma nad Příbramí 3:1, nastoupil v této sestavě: Jehlička, Janků, Janečka, Thiessen, Novák, Bukáček, libero Waclaw. Střídali: Kop, Dixon.
V prvním vzájemném utkání jsme Brňanům na jejich palubovce podlehli 3:1 (21,19,-22,19). O naší pozici před posledním kolem hodně kromě našeho čtvrtečního zápasu napoví také duely Zlín – Benátky nad Jizerou a Ústí nad Labem – České Budějovice.
Přijďte ve čtvrtek od 17 hodin do haly Sareza povzbudit naše hráče v tomto důležitém extraligovém utkání.

Bohužel jsme v zápase o rozdílových šest bodů navázali na špatný výkon z domácího utkání s Příbramí a v Benátkách jsme neuhráli ani set. Dvě kola před koncem základní části se nám vzdaluje účast v předkole play off a budeme bojovat o vyhnutí se baráži. Poslední Zlín je už totiž jen bod za námi. A je možné, že s ním v posledním kole extraligy sehrajeme přímý souboj o poslední místo.
Extraliga mužů – 23. kolo
VK Benátky nad Jizerou – VK Ostrava 3:0 (21,23,21)
VK Ostrava: Pawlun, Tsmokalo, Dvořák, Olsen, Vancl, Jarosinski – libero Motyčka. Střídali: Resl, Michalovič, Mazoch. Trenér Dariusz Luks.
Ve vyrovnaném úvodu utkání domácí dobře brání na síti, z naší strany boduje Jarosinski. Po výborném podání Prokopce vedou domácí 10:7. Prokopec hraje s chutí a po útoku z pipe zvyšuje na 12:8. Další problémy máme po podání Křesťana a za stavu 16:9 spěje první set k jasnému konci. Po dvojím hraní Motyčky je to 18:10. Do servisu se dobře opře Pawlun (18:13). Benátky se mohou v útoku spolehnout na trojici Šulista, Prokopec, Křesťan (21:15). Jarosinski s Tsmokalem snižují na 21:18. Dobře podává Dvořák (21:19). Koncovka patří domácím a ti vyhrávají první set po dohrávce Patočky 25:21.
V úvodu druhého setu vedeme 5:7. Pawlun boduje na druhou přes. Střídající Michalovič je zablokován na 8:8. Po chybě Krále v útoku vedeme 11:13. Sorra srovnává bodovým blokem (13:13). Po technickém zakončení Michaloviče se jde do koncovky za stavu 20:20. Poslední dva míče za stavu 23:23 uhrají domácí. Sadu ukončuje útokem přes blok Křesťan (25:23).
První dva body třetí sady uhrajeme my, Benátky následně další tři. Král zablokuje Dvořáka (8:6). Při podání Sorry Benátky odsakují na 11:7. Michalovič snižuje technickým úderem na 11:9. Po nevynucené chybě Šulisty ztrácíme bod (12:11). Je to ale jen jedna z mála chyb výborně hrajícího domácího smečaře. Při jeho podání mají domácí k dobru čtyři body (17:13). Po bloku Prokopce je za stavu 20:15 zápas rozhodnut. Při podání Dvořáka sice snížíme na 21:18, ale je to bohužel naše labutí píseň. Jarosinski útočí do sítě a zápas končí po zkaženém podání střídajícího Resla (25:21).

Příbram nám vrátila kompaktním výkonem porážku z domácí palubovky z první poloviny základní části. K lepšímu výkonu jsme se nadechovali jenom zdramatizováním koncovky prvního setu, jinak jsme na velmi dobře hrajícího soupeře nestačili ve všech směrech. Hosty táhl za rychlými třemi body skvěle hrající univerzál Jiří Toman, který byl jednoznačně mužem zápasu.

Extraliga mužů - 22. kolo

VK Ostrava - VK Trox Příbram 0:3 (-23,20,20)

VK Ostrava: Dvořák, Michalovič, Jarosinski, Olsen, Pawlun, Tsmokalo, libera Motyčka a Vancl. Střídali: Resl, Pelikán, Srovnal, Mazoch. Trenér Dariusz Luks.

VK Trox Příbram: D. Rosenbaum, Franco, Šábrt, Toman, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: F. Ureš, Tóth. Trenér Lubomír Vašina. 

Jako první do vedení o dva body jde domácí Ostravy po nevynucené chybě Lyzanetse. Příbram otáčí esem Šábrta (3:4). Toman si dohraje své kvalitní podání a vzápětí přidává eso (4:7). Po blocích Beniteze a Šábrta zvyšují hosté na 7:12. Kocouři hrají výborně a po dohrávce Franca mají k dobru již náskok šesti bodů (7:13). Při podání Rosenbauma se skóre zastaví na ukazateli 8:14. Hostům se daří vše. Lyzanets zablokuje Michaloviče (9:16). Při obraně na síti hosté excelují (10:18). Lepší volejbalové časy Ostravy připomene dvěma esy Jarosinski (13:18). Toman úřaduje na podání (13:20). I domácí se připomenou bodovým blokem kapitána Dvořáka (16:21). Jarosinski snižuje dobrou obranou na síti na 20:23. Při podání Dvořáka Ostrava mohutně stahuje (22:23). Příbram dostane ze šlamastyky důrazným útokem Toman (22:24). Hosté na třetí pokus po skvělé obraně Michaloviče v poli ukončují první set bodovým útokem Lyzanetse (23:25).
V úvodu druhého setu vede Ostrava po bodovém bloku Dvořáka 3:1. Po dobrém podání Šábrta srovnává Benitez na 4:4. Druhý set je nesmírně vyrovnaný. Toman kuriózně pro něho pravou rukou srovnává na 12:12. Hostující univerzál hraje vynikající zápas a esem posílá Kocoury do vedení 12:14. Srovnal ihned reaguje bodovým blokem (14:14). Po úspěšných dohrávkách Franca a Tomana vede Příbram 14:17. Domácí nechtějí prohrát druhý set a Dvořák nádherným blokem snižuje na 17:18. Po bloku Lyzanetse jde Příbram do koncovky druhého setu za vedení 18:21. Jarosinski snižuje dělovým podáním na 20:21. Šábrt přibližuje hosty esem k vítězství i ve druhém setu (20:23). Benitez ukončuje druhý set úspěšnou dohrávkou (20:25).
Po nepřesném útoku Jarosinskeho vede Příbram v úvodu třetí sady 3:5. Benitez zvyšuje nekompromisně na 4:7. Po výborné obraně Šábrta na síti vedou hosté již 5:10. Neubránitelný Toman zvyšuje úderem o domácí bloky na 9:15. Jarosinski nastřeli z podání Tomana (13:17). Když Ostrava pobrání hostující útoky v poli, tak z dohrávek netrefuje palubovku (13:18). Po nevynucené chybě Tsmokala a esu Franca směřuje zápas k vítězství Kocourů (14:21). Lyzanets dokumentuje dohrávkou pohodu hostů (15:23). Jenže ti začínají nepochopitelně při podání Tsmokala (19:23). Mají však dostatečný náskok a zápas končí po úspěšném útoku nejlepšího hráče Tomana (20:25).

Ohlasy po utkání:

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Prohráli jsme ostudným výkonem. Měli bychom se omluvit divákům, možná i vrátit vstupné.“

Tomáš Zedník (asistent trenéra VK Ostrava): „Byli jsme namotivováni, abychom s Příbramí vyhráli. Mysleli jsme si, že bychom na vítězství mohli dosáhnout, ale od začátku jsme se vůbec nedostali do hry. Vždy jsme dotahovali, a když jsme se soupeři přiblížili, tak jsme snažení nedotáhli do konce. Výsledek 0:3 je pro nás dost nepříjemný a mrzí nás.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Dnes jsme odehráli pěkný zápas. Snažili jsme se ho odehrát s minimem chyb, což se nám dařilo. Bojovali jsme, což byl hlavní klíč k vítězství. Jsme nadšeni ze zisku tří bodů.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Měli jsme z utkání v Ostravě obavy, protože soupeř podal v posledních kolech dobrý výkon. K bojovným výkonům Ostravy přibyl Peter Michalovič, který tomu dodává zkušenost. Jsem rád, že to dnes takhle dopadlo. Jsou to pro nás extrémně důležité body.“

Utkáním s Volejbalovým klubem Benátek nad Jizerou vrcholí souboj velmi vyrovnaný souboj na konci tabulky. Zápas sehrajeme v sobotu 17. února už od 16 hodin na palubovce Benátek.
Máme tři zápasy do konce základní části a po čtvrtečním kole, ve které jsme měli volný los, na konci tabulky ještě více přituhlo. Do boje o 10. místo se přihlásilo Ústí nad Labem, které doma porazilo hladce Beskydy. Zlín přivezl bod z Odoleny Vody, a tak čtyři týmy bojují jak o poslední místo v předkole play off, tak o černého Petra aby se na posledním místě po základní části vyhnuli baráži o udržení.
V případě rovnosti bodů rozhoduje počet výher. Ústí, Benátky a náš tým máme shodně 15 bodů. My s Ústím nad Labem jsme vyhráli čtyřikrát, Benátky pětkrát. O dva body zpět je Zlín se čtyřmi výhrami.
My máme situaci pořád ve svých rukou. V sobotu hrajeme v Benátkách nad Jizerou, následně hostíme Brno a jedeme do Zlína. Benátky kromě nás hrají se Zlínem a Odolenou Vodou. Ústí nad Labem hraje s Českými Budějovicemi, Karlovarskem a Beskydami. Zlín hraje s Benátkami, s naším týmem a s Beskydy.
Věříme, že se náš tým po špatném výkonu doma proti Příbrami zmobilizuje. Benátky sehrály ve čtvrtečním kole dobré dva sety na palubovce vedoucích Lvů Praha, když prohrály 26:24 a 25:23. Favorit ovládl jasně až třetí set 25:17. V prvním utkání jsme s Benátkami doma prohráli 2:3 (-21,16,17,-19,-13).
Držme našim hráčům palce v sobotu 17. února od 16 hodin při přenosu webu volej.tv, ať si bodovým ziskem pomohou jak v boji o předkolo play off, tak o udržení extraligové příslušnosti.

Po zisku bodu z derby s Black Volley Beskydy hostíme v dalším důležitém utkání celek Příbrami. Tentokrát hrajeme v hale Sareza v sobotu 10. února v netradičním čase až od 18 hodin,.
Kocouři pod vedením trenéra Lubomíra Vašiny vykazují aktuálně velmi dobrou formu. Odehráli sice o zápas více, ale nyní mají k dobru šest bodů na sedmou Odolenu Vodu a tím pádem zatím pozici jistoty přímého postupu do čtvrtfinále play off. Z dvaceti utkání Příbram dokázala 11 vyhrát. Z posledních sedmi zápasů Kocouři vyhráli pět a padli jen v pěti setech se Lvy Praha a ve čtyřech s Libercem. Právě se Severočechy sehráli poslední utkání doma a nastoupili v této sestavě: Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Toman, Gabriel, Benitez, libero Verasio. Střídali: Lyzanets, Tevkun, Rosenbaum A.
Na první zápas na horké palubovce soupeře máme jen ty nejlepší vzpomínky. Dosáhli jsme tam totiž svého letošního prvního vítězství 1:3 (-24,-20,17,-23), kdy nejlepší zápas sezony sehrál na pozici univerzála Tymur Tsmokalo.
Poprvé doma se představí našim fanouškům navrátilec Peter Michalovič, který již v prvním zápase ve Frýdku – Místku naznačil 21 body, že bude naší hlavní údernou silou v závěru základní části. Máme stále naději se dostat do nejlepší desítky soutěže. Tabulka zatím naznačuje, že k mání bude poslední volné místo pro předkolo play off, na kterém jsme nyní my (15 bodů), ale stejný cíl mají také v Benátkách nad Jizerou (14), Zlíně (14) a Ústí nad Labem (12).
Přijďte v sobotu 10. února netradičně až v 18 hodin do haly Sareza na domácí premiéru navrátilce Petera Michaloviče a na zápas, který může hodně napovědět o našem letošním úspěchu nebo neúspěchu.

Z druhého vzájemného měření sil s regionálním rivalem Black Volley Beskydy jsme získali bod za porážku ve zkrácené hře, kdy jsme se po dvou prohraných setech dostali do zápasu, ale ve zkrácené hře jsme byli méně přesní v útoku než domácí.
Extraliga mužů – 21. kolo
Black Volley Beskydy – VK Ostrava 3:2 (23,18,-16,-29,13)
VK Ostrava: Pawlun, Michalovič, Dvořák, Srovnal, Jarosinski, Tsmokalo – libera Motyčka, Vancl. Střídali: Mazoch, Resl, Pelikán, Olsen. Trenér Dariuzs Luks.
Po nečisté nahrávce Pawluna prohráváme v úvodu utkání 5:3. Po nevynucené chybě Perryho je srovnáno na 5:5. Po přešlapu Pawluna pod sítí a esu Bendy prohráváme 10:7. Marně se snažíme soupeři dorovnat, až za stavu 17:15 Tsmokalo chytře otře svůj útok o domácí bloky a ztrácíme jediný bod. Domácí si však počkají na útok Michaloviče (19:16). Dvořák si pohlídá na síti špatný příjem Beskyd po podání Michaloviče (19:18). Po esu Tsmokala je konečně srovnáno na 20:20. Jenže další technická chyba Pawluna znamená pro domácí vedení 22:20. Pawlun kazí podání na 24:22, Tsmokalo nedohraje na 24:24, naopak na druhé straně si důrazně počíná Perry a první set prohráváme 25:23.
V úvodu druhého setu chybuje Tsmokalo. Za stavu 3:0 ho střídá Mazoch, ale ani ten se nevyvaruje nepřesností (5:1). Za stavu 6:3 při podání kapitána Dvořáka otáčíme na 6:8. Po dobré obraně na síti na útok Michaloviče je srovnáno na 9:9. Za stavu 10:10 předvede na podání husarský kousek domácí smečař Benda, který šesti esy upravuje na 16:10 a prakticky rozhoduje druhý set. Po jeho nevynucené chybě ještě snižujeme na 19:16, ale po esu Perryho a bodovém bloku Klimeše prohráváme druhý set jasně 25:18.
Od prvního míče třetího setu si držíme mírný náskok jednoho, dvou bodů. Po dohrávce Tsmokala zvyšujeme na 6:9. Střídající Mečiar snižuje esem na 15:16. Od stavu 15:18 málem celý třetí set dopodává Tsmokalo. Při jeho servisu vyvineme na soupeře obrovský tlak a za stavu 15:24 máme k dispozici devět setbolů. Třetí set ukončuje zkaženým podáním Giumares (16:24).
Po dohrávce Michaloviče a bloku Olsena vedeme v úvodu čtvrtého setu 1:4. Při podání Perryho otáčí Beskydy na 9:7. Máme problémy i s podáním Klimeše a za stavu 14:9 ztrácíme pět bodů. Mazoch trestá špatný příjem domácích na podání Tsmokala (16:13). Olsen snižuje blokem na 16:14. Pak si počínáme při obraně na síti na výbornou. S přispěním Dvořáka, Pelikána a Olsena jdeme do vedení 20:21. Perry chytře zakončuje na 23:23. V nervy drásající koncovce mají domácí tři mečboly, my čtyři setboly, kdy až eso Michaloviče posílá zápas do zkrácené hry (29:31).
Ve zkrácené hře taháme za kratší konec. Po dohrávce Perryho prohráváme 5:3, eso Klimeše znamená vedení Beskyd 7:4. Po obětavé hře v poli snižuje Dvořák na 7:6 a vzápětí srovnává na 8:8. Domácí hrají nátlakově. Benda dvakrát boduje na 11:9. Na to reaguje Tsmokalo (11:11). Domácí smečař Benda opět trestá naše nedůrazné a nepřesné útoky (13:11). I on se ale nevyvaruje chyb (13:13). Poslední dva míče patří po bodovém útoku Bendy a úspěšném bloku domácím (15:13).

Po anketách s novými hráči se v bulletinech vracíme k hráčům, kteří u nás působí už několik sezon. Tento text je z bulletinu k zápasu s Příbramí.
Před třemi roky seděli dva mladí kluci z mládežnického týmu Jastrzębski Węgiel během turnaje na pokoji v Gdaňsku a přemýšleli, ve kterém klubu by spolu mohli hrát mezi muži. A tam je nenapadlo nic jiného než Ostrava. „Kouč Dariusz Luks nám nápad pochválil a domluvil, že se na nás z Ostravy přijeli podívat na mistrovství Slezska,“ vzpomíná dnes 21-letý smečař Filip Jarosinski. „Pak jsme tady absolvovali dva tréninky a už tady zůstali.“ (Druhým chlapcem byl Mariusz Połyński, který už náš klub opustil.)
Filip pochází z vesnice Wzdół-Kolonia u Kielců, kde sice začal s fotbalem, ale u toho dlouho nevydržel. „V osmi letech jsem dostal nohou do hlavy a od té doby už jsem fotbal neměl rád,“ tvrdí Filip. „Taťka trénoval volejbal, byly to holky, ale od malička mě brával na jejich tréninky, a přitom jsem od něj dostal základy volejbalu.“
Pak přešel do Kielců. „Tam jsem jako malý hrál ve dvojici s o rok mladším Kubickim, který dnes hraje Plus ligu.“ A cesta pokračovala do Akademie Jastrzębski Węgiel. Tam zůstal až do jeho přechodu do Ostravy. V Jastrzębie chodil i na střední školu, která tam je speciálně pro mladé volejbalisty s názvem Szkóła Mistrzostwa Sportowego.
Ostrava, kde bydlí s přítelkyní a pejskem – maltézákem, se mu líbí, ale: „.. mé přítelkyni trochu méně,“ taktně dodává Filip. Na dotaz, co by změnil v anketě, kterou už dříve vyplňoval, říká: „Skoro nic, jen do burgrů si dávám více zeleniny a před Kofolou dávám přednost Birellu grep-pomelo.“
A jak vidí svou volejbalovou budoucnost? „Čekám na nějaké nabídky, ale musím být trpělivý. Teď podepisují smlouvy největší hvězdy a my mladší čekáme na svůj čas.“

Domácí zápas s Příbramí, který se hraje v naší hale v sobotu 10. února, začne o hodinu později, to je až v 18:00.

TPL_INFINITY_MORE_ARTICLE