Dva vyhrané sety nás posílají do Final four Českého poháru

Muži

Byly to pořádné nervy, ale podařilo se! V odvetě čtvrtfinále Českého poháru jsme doma proti Ústí nad Labem ztratili za stavu 1:1 výborně rozehraný třetí set, ale kýženou druhou vítěznou sadu jsme následně získali. Sice jsme neprodloužili sérii tří vítězných soutěžních utkání, ale postup se počítá. Vyvrcholení Českého poháru se bude hrát 19. a 20. února. Pořadatel finálového turnaje čtyř nejlepších týmů ještě není znám.


Čtvrtfinále Českého poháru – 2. zápas
VK Ostrava – SK Volejbal Ústí nad Labem 2:3 (15,-18,-23,22,-13)
VK Ostrava: Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, Jambor – libero Sobczak, Ptáček. Střídali: Vancl, Mazoch, Vašíček, Bauman, Aleš Závodský, Radim Závodský. Trenér Richard Vlkolinský.
SK Volejbal Ústí nad Labem: Vemic, Baláž, Srb, Tibitanzl, van Solkema, Suda Střídali: Kasan, Kobolka, Lank, Vodvárka, Šmíd – libero Kořínek, Šídlo. Trenér Lubomír Vašina.
V prvním setu neměl náš výkon žádnou chybu. Hosty jsme počínaje kvalitním podáním přehráli úplně ve všem. Skvěle se do zápasu položil náš nahrávač a kapitán Tomáš Jambor.
Vyrovnaný druhý set se zlomil za stavu 17:17, kdy jsme si na příjmu nedokázali poradit se servisem Vemice, který rozhodl šesti body v řadě o srovnání zápasu.
Ve třetím setu jsme vedli postupně 8:3, 15:8 a 22:17, ale po totálním kolapsu v koncovce jsme odešli poraženi a museli tak nadále bojovat o druhý získaný set pro postup na Final four.
Kýžený druhý set pro postup na Final four jsme uhráli ve čtvrtém dějství. Soupeře jsme opět tlačili, pak i tentokrát ztratili čtyřbodové vedení, ale v koncovce jsme byli důraznější a šťastnější.
Zkrácenou hru si zahrály na obou stranách kombinované sestavy plné náhradníků. Za stavu 10:7 se dostali hosté do hry díky sérii na podání Tibitanzla a nakonec si došli pro těsné vítězství.
První dva body v utkání získává domácí Ostrava. Blokař Kotas se blýskne přímým bodem z podání, ale následně patří čtyři dlouhé rozehry při podání Baláže hostujícímu Ústí (2:4). Jarosinski srovnává útokem z pozice pipe na 4:4. Po skvělém bloku Jambora a nesouladu v útoku hostí, je rázem vepředu náš tým (7:4). Nezvykle na bloku exceluje náš kapitán Jambor a po dalším jeho příspěvku máme k dobru náskok čtyřech bodů (10:6). Ostravský nahrávač je všude. Skvělým podáním zvyšuje na 13:7. Po dohrávce Sudy snižuje Ústí na 14:10. Jenže hostující smečař chybuje a unikáme do náskoku šesti bodů (16:10). Po bloku Polynskeho a důrazném útoku Fořta se zdá být o osudu prvního setu rozhodnuto (18:10). Náš tým skvěle podává i blokuje. Blok Dvořáka znamená, že máme k dispozici deset setbolů (24:14). Po zkaženém podání van Solkemy vítězíme v prvním setu jasně 25:15.
Náš klub vstupuje výborně i do druhého setu, kdy plachtícím podáním tlačí Kotas (2:0). Po bloku Baláže je srovnáno na 3:3. Hosté zpřesní obranu na síti a při podání Kobolky jdou do vedení 3:5. Po technické chybě Sudy je srovnáno na 6:6. Kapitán Jambor nepolevuje na podání ani ve druhém setu a čistým esem upravuje na 9:7. Podobně dobře servíruje také na druhé straně Vemic (10:11). Na hosty platí také Kotasovo plachtící podání a za stavu 12:11 si bere trenér Vašina oddechový čas. Oba týmy poctivě ztrátují do stavu 17:17, kdy při podání Vemice hosté uhrají šest bodů v řadě (17:23). Tím je o osudu druhé sady rozhodnuto. Ústí výborným závěrem vyhrává druhý set 18:25.
Skvěle podávající Vemic trápí naše hráče i z kraje třetího setu (0:3). Po nevynucených chybách Kobolky je při podání Kotase srovnáno na 3:3. Výbornou úroveň podání si drží i nadále, na blocích jsou neomylní Polynski s Fořtem (6:3). Série našeho zkušeného blokaře na podání se zastaví po osmi bodech v řadě na skóre 8:3. Kobolka snižuje přímým bodem z podání na 9:6. V zápase se neskutečně daří za koncovou čarou také Jamborovi. Dalšími přímými body nás posílá do náskoku šesti bodů (14:8). Přidává se také chytrým útokem Polynski (15:8). Ústí se nevzdává a při podání Srba snižuje na 15:11. Hosté se mohou spolehnout na skvěle servírujícího Vemice (16:13). Po bodovém bloku Sudy snižují hosté na 18:16. Střídající Vancl nás přibližuje přímými body z podání k výhře ve třetí sadě a tím i postupu do Final four Českého poháru (22:17). Jenže po útoku Kotase do pásky máme však k dobru jen dva body (22:20). Po nevynucené chybě Jarosinského je to 23:22. Vemic vzápětí srovnává a je to kdo s koho. Při podání Srba se neprosadí několikrát v útoku univerzál Dvořák a hosté po dokonalém obratu vítězí ve třetí sadě 23:25.
Trenér Vlkolinský vystřídá do čtvrtého setu univerzály a Mazoch okamžitě přitlačí na podání (4:1). Po útoku Fořta držíme dvoubodový náskok (8:6). Po nevynucené chybě Kobolky vedeme 10:7. Při podání Kotase skvěle bráníme na síti (12:7). Po přešlapu v útoku Mazocha snižuje Ústí na 14:12. Úspěšný blok Srba a Ústí ztrácí jen bod (14:13). Po esu Polynskeho máme zase k dobru tři body (16:13). Když van Solkema zaútočí do pásky, vedeme 18:14. Při podání Srba se však Ústí dostává opět na dohled (18:16). Po bloku Srba ztrácí hosté jen bod (21:20). Náš tým si neví rady v útoku a za stavu 21:21 se jde do vyrovnané koncovky. Jarosinski nám přihraje po podání Vancla dva setboly (24:22). O vítězství ve čtvrtém setu a tím i o postupu Ostravy do Final four českého poháru rozhodne blok Jarosinskeho (25:22).
Do pátého zkráceného setu poslali oba trenéři převážně hráče z lavičky. Mazoch upravuje z dohrávky na 4:2 pro náš tým. Po doteku sítě naším blokujícím hráčem je srovnáno na 5:5. Po výborném podání Vašíčka vedeme 7:5, vzápětí náš nahrávač chybuje (7:7). Čistým esem přibližuje k vítězství náš tým univerzál Mazoch (10:7). Když Vancl tečuje lehce prsty Tibitanzlovo podání směřující do autu, je srovnáno na 11:11. Tibitanzl stále trápí servisem Vancla (11:13). Po zkaženém podání Aleše Závodského mají hosté dva mečboly (12:14). Zápas končí po zkaženém podání Vancla (13:15).
Ohlasy po utkání:
Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Z postupu mám velkou radost. Je to výhra i díky prohranému zápasu. Mrzí mě nedotažené sety, ve kterých jsme vedli. Bylo to ve druhém i třetím setu, ale naštěstí jsme čtvrtý set zvládli a nyní se můžeme soustředit na extraligu.“
Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Z úvodního výborného setu jsme si vyrobili drama. Soupeř nás zatlačil dobrým podání a my jsme museli pro mnoho míčů běhat. Celkově jsme vybojovali postup velkým nasazením. Postup na finálový turnaj nás velmi těší.“
Jiří Kořínek (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Na straně domácích bylo více štěstí. Šťastnější postoupil.“
Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Nebyl to dnes pohledný volejbal, byl to spíše urputný boj než kvalitní volejbal. A v tom boji o postup zvítězili domácí. O těsném postupu rozhodl asi stabilnější servis ostravských hráčů.“