V Hradci Králové vstoupili ve skupině E do letošního ročníku extraligy kadeti kategorie U18 kvalifikačním turnajem a obsadili jsme 4. místo. Celý turnaj komentuje trenér mládeže Ivan Pelikán:
„Šlo o jeden z nejtěžších turnajů, které jsem absolvoval. Po vstávání ve čtyři hodiny ráno nás čekala pětihodinová cesta. Vlastně hned po příjezdu jsme nastoupili proti Green Volley Frýdek - Místek, které na tom byly s cestováním určitě podobně. Celý první zápas jsme hráli nesmírně bojovně a vedení 2:0 bylo logické. Od třetího setu jsme lehce polevili, čehož soupeř využil. Ve čtvrtém setu jsme opět "šli" nahoru a vedli již 8:4, ale nakonec jsme sadu těsně prohráli.
Šlo o dlouhý boj, ale za necelé dvě hodiny jsme již nastupovali ke druhému zápasu proti odpočaté Dukle Liberec. Pro mladé hráče pořádná porce, ale i dobrá zkušenost. Turnaj byl hodně silně obsazený, kdy především družstva Kojetína, Beskyd i Liberce měla ve svých řadách několik reprezentantů.
Druhý den jsme odehráli vyrovnaný zápas s Kojetínem (1:3) a porazili jsme Red Volley Frýdlant nad Ostravicí.
Musím pochválit celý tým na velkou bojovnost a snahu uspět v každém zápase. Starší opory Baláž, Martin Žarnovický, Krátký a Fiala odvedly dobré výkony. Pro nové mladé hráče jako je Planka, Vlček, Palička, Žarnovický Alex, Miksa, Ulrych, Šamša a Holásek šlo o první zkušenost v této věkové kategorii, ale na jejich výkonech se dá stavět!"
Výsledky:
VK Ostrava – Green F-M 2:3 (23,23,-17,-22,-9)
VK Ostrava – Liberec 0:3 (-15,-20,-19)
VK Ostrava – Kojetín 1:3 (-20,-13,23,-13)
VK Ostrava – Red Frýdlant n.O. 3:1 (-25,17,22,20)
Tabulka:
1. SK Kojetín 2016 10
2. Green Volley Frýdek-Místek 9
3. VK Dukla Liberec 7
4. VK Ostrava 4
5. Red Volley Frýdlant n.O. 0

Vrcholem pětidenního soustředění žáků na Bílé byla návštěva hráčů našeho extraligového týmu. Nadšení z jejich návštěvy neskrýval ani hlavní trenér žáků Roman Dvoran:
„Výborným doplnením a spestrením sústredenia bola návšteva štvorice hráčov A družstva mužov. Kubo Dvorák, Filip Jarosinski, Lubo Mazoch a David Pawlun sa aktívne zapojili do spoločného tréningu. Jednotlivé skupiny rotovali okolo svojich volejbalových vzorov. Všetci si spoločne vyskúšali, čo je to vyberať útoky extraligových hráčov v poli. Žiaci s nadšením absolvovali všetky cvičenia . Muži nám predviedli smečované, plachtiace aj hybridné podanie . Ukázali nám nahrávku, rýchly útok stredom aj útok z okraja siete. Vzájomná interakcia medzi mužmi a deťmi bola perfektná a tréning sme zakončili miniturnajom, v ktorom si žiaci zahrali so svojimi vzormi. Záverečné fotenie a pokrik PER TO TAM!!! ukončilo spoločný vydarený tréning.“
A dále Roman Dvoran popisuje průběh soustředění na Bílé a také další přípravu a zapojení do soutěží v nové sezoně:
„V týždni od 21.8 do 25.8. 2023 sme absolvovali sústredenie plné volejbalu, tréningu aj zábavy. 28 hráčov a tri tréneri (pozn.: spolu s Romanem Dvoranem ještě Martin Vaculík a Pavel Kotula) absolvovali päť dní zaťaženia na zlepšenie kondičných aj herných schopností. K dispozícii sme mali tri ihriská na tréning a samozrejme okolitú krásnu prírodu. Hráčov sme rozdelili do troch skupín podľa veku a výkonnosti. V troch skupinách sme trénovali s rozdielnym zameraním na silu, herné činností jednotlivca a herný systém. Tri skupiny sa vystriedali u všetkých trénerov, aby sme spoznali všetkých hráčov a ich aktuálne schopnosti. V rámci sústredenia sme absolvovali túru do prírody, boli sme dvakrát na bazéne, mali sme opekačku a táborák, tancovali sme so skupinou dievčat, ktoré mali svoj kemp rovnako ako my. Ťažkou skúškou boli každodenné ranné rozcvičky, po ktorých však nasledovali výborné raňajky, ktoré vždy vylepšili všetkým náladu. Sústredenie sme zakončili v piatok obedom, unavení, bez zranení, ale spokojní s množstvom skvelých zážitkov.
V novom ročníku súťaží nás čakajú veľké výzvy, pretože zloženie družstiev starších aj mladších žiakov sa výrazne zmenilo.
Starší žiaci U16: veková kategória sa posúva na ročníky narodenia 2009 a 2010. Zloženie družstva sa mení a silný ročník 2008 sa posunul do kadetov, je to 15 hráčov tohto ročníku. Hneď od úvodu prípravy tvoríme úplne novú zostavu družstva žiakov. Snahou je, čo najrýchlejšie zoznámiť nových hráčov so systémom hry v tejto kategórii. Prípravu sme zahájili v druhom augustovom týždni na vonkajších školských ihriskách v Šenove. Postupne sa do tréningu zapájali aj mladší žiaci. Zaťaženie sme postupne zvyšovali, ale hráčom sme dávali rozdielne dávky podľa veku hráčov.
Súťaže : Do krajského preboru 2023/24 sme prihlásili jedno družstvo starších žiakov U16 a dve družstvá mladších žiakov U14. Do budúcna by sme mali z mladších žiakov vytvoriť kvalitnú skupinu starších žiakov. Súťažné zápasy pre viacero hráčov v mladších žiakoch prinesú zlepšenie ich volejbalových schopností.
Plány do novej sezóny: Chceme v súťažiach hrať čo najlepšie a do zápasov zaradiť čo najviac hráčov už v mladších žiakoch. V rámci klubu budeme podávať lopty na extraligových zápasoch a tam sledovať svoje volejbalové vzory, aj súperov. Rovnako budeme pracovať aj so zabehnutými volejbalovými prípravkami v Šenove, Vratimove, Hrabovej a Bartoviciach. Veríme, že máme pred sebou ďalšiu zaujímavú volejbalovú sezónu. Po začiatku školského roku tréningy presúvame do telocviční a športových hál.“

Dalšíw

Další2w

Příprava našich kadetů a juniorů pokračovala o uplynulém víkendu na tradičním turnaji v Raškovicích. Tentokrát sice výsledkově nedopadla tak úspěšně jako minulý turnaj v Kojetíně, ale i tak ji lze hodnotit jako vydařenou.
„Oproti turnaji v Kojetíně bylo cílem nechat všechny hráče si zahrát a hledat optimální složení družstva především u kategorie U18,“ říká k turnaji trenér Ivan Pelikán. „Nastoupili jsme se dvěma družstvy. Mladá U18 se statečně rvala proti druholigovým týmům mužů. Starší U20, tentokrát bez hráčů, kteří trénují s muži (Resl, Pelikán a Srovnal), nepostoupila do čtvrtfinále o jediný set. Turnaj splnil svůj záměr a tuto neděli pokračujeme dalším turnajem v Metylovicích. Zatím chválím snahu mladých hráčů, kteří přešli letos z U16 za docházku a snahu se zlepšovat.“

Foto: VK Raškovice

Tři vyrovnaná utkání s mužskými týmy. Hráči týmu U18 odehráli už pátý antukový turnaj, tentokrát v Metylovicích. A opět v mužském turnaji, který byl zase pro naše mladíky velkou školou.“Pořadatel nás navíc pořadatel zařadil do těžší skupiny s druholigovým Novým Jičínem, kombinovaným extraligovým mužským týmem Beskyd nebo druholigovou Morávkou,“ popsal trenér Ivan Pelikán tvrdou mužskou konkurenci na tomto antukovém turnaji.
„Hráči se učí hrát nejen se sobě rovnými, ale i pod herním tlakem zkušených soupeřů. Na turnaji se nám to dařilo střídavě. Pozitivní je, že ve třech ze čtyř zápasů jsme byli soupeřům vyrovnaným herním partnerem. V jednom nás soupeř přehrával, v té chvíli se musíme naučit čekat na svoji šanci a nepřestávat hrát. Mladíci rychle ztratí důvěru ve své schopnosti. V samotném závěru turnaje jsme se již přiblížili tomu, co bychom chtěli hrát. Podali jsme bojovný výkon, když už jsme nebyli zaskočeni razancí a zkušeností soupeře,“ rozebíral trenér Pelikán výkony hráčů.
„Stále poznáváme svoje možnosti a hledáme týmovější pojetí hry. Máme před sebou poslední týden letní přípravy a od září již najedeme na klasický rytmus soutěžního období,“ dodal trenér našich kadetů a juniorů k dalšímu průběhu přípravy.

Náš tým U22 poprvé vyhrál prestižní antukový turnaj v Kojetíně v kategorii mimo extraligové týmy. V semifinále jsme porazili Jastrzębie a ve finále Black Volley Ostrava. Kromě tohoto týmu nastoupilo i mladé družstvo U18.
„U18 jsme tak trochu hodili do vody mezi starší nebo dospělá družstva. Starší tým vyhrál celý prestižní turnaj ve skupině bez extraligových mužských týmů. Jde o velmi pěkný a povzbudivý výsledek do další přípravy. Tento turnaj se nám ještě v mládeži nikdy nepodařilo vyhrát. Mladší tým statečně bojoval, ale skončil ve skupině. Musím jim ovšem vyslovit pochvalu. Příští neděli pokračujeme turnajem v Raškovicích,“ uvedl k vydařenému turnaji trenér Ivan Pelikán.

Blokař VK Ostrava Michal Baláž na mistrovství Evropy U17, které se hrálo v červenci v Černé Hoře, nastupoval v základní sestavě. Konečný výsledek týmu nebyl nijak slavný, přestože naši mladí reprezentanti vybojovali v mnoha setech vyrovnané koncovky.
Příprava na vrcholnou volejbalovou akci je pro mladé reprezentanty značně náročná. „Příprava trvala asi jeden rok, kdy jsem během tohoto období absolvoval mnoho kempů s reprezentací, spoustu hodin a zápasů. Musel jsem obětovat veškerý volný čas, to znamená téměř všechny víkendy i prázdniny,“ říká šestnáctiletý Michal Baláž, jehož vzorem je německý blokař Tobias Krick.
V reprezentaci je od roku 2022. „Zúčastnil jsem se dvou kvalifikačních turnajů na ME, které se konaly ve Slovinsku a Řecku. Na kvalifikaci v Řecku jsem byl třetí nejlepší blokař ze 129 zúčastněných blokařů,“ doplňuje Michal.
S volejbalem začínal v deseti letech v týmu VAM Havířov. Jeho volejbalový program bude nabitý i v nadcházející sezoně. „Budu hrát extraligu U18, U20 a U22 za VK Ostrava. S reprezentací započneme další kvalifikaci na ME, která se bude hrát v lednu 2024 ve Slovinsku,“ upřesňuje Michal Baláž. „Bude hodně náročné skloubit přípravu do školy s každodenním tréninkem. Čas na učení mám jen po večerech, kdy se vracím z tréninku a není pro mne jednoduché se do školy pravidelně připravovat. Takže volného času moc nemám, a když, tak každou volnou chvíli rád trávím s rodinou.“
(Pozn.: Věkové kategorie světových soutěží mají jiné označení než u nás)

Již tradičně začala příprava mládežnických týmů společným soustředěním. Proběhlo na Visalajích, a vzhledem k počasí, ale i kvůli potřebě větší práce s míčem u nově příchozích mladých hráčů. O začínající přípravě na novou sezonu jsme si povídali s trenérem Ivanem Pelikánem.
K jakým hráčským pohybům došlo před novou sezonu v kategoriích U18, U20 a U22?
V systému mládeže pro příští sezónu skončily ročníky 2002. Prozatím nám odešli do kategorie mužů tři hráči, kteří můžou ještě letos hrát U22 (Srovnal, Resl a Pelikán). Na druhou stranu přišlo především do U18 několik hráčů z U16 od trenéra Dvorana. Jde o mladé hráče, kteří budou muset být trpěliví a vyrovnat se se starší kategorii. Celkem máme v přípravě 25 hráčů. Jsme rádi, že jsme "dodali" do našeho družstva mužů několik hráčů, což je jedním z cílů výchovy mládeže. Máme také dva reprezentanty, kteří se zúčastnili ME a MS v měsíci červenci (Jakub Pelikán a Michal Baláž).
Bude opět platit trenérské rozdělení, že Vy povedete v nové sezoně U18, U20 a Tomáš Zedník U22? K jakému pohybu hráčů může dojít mezi jednotlivými tým?
Ještě to nemáme dořešeno, ale je potřeba si uvědomit, že od loňské sezóny se hrají mládežnické extraligy poprvé ve třech kategoriích. V praxi to znamená tři víkendy v měsíci turnaj na různých místech v celé republice. Je to náročné pro hráče, ale i trenéry. Mimo samotný turnaj jde o organizační věci okolo turnajů. V jedné osobě těžce zvládnutelné. Tréninkový proces bude stejně jako v loňské sezóně spojený do jedné velké skupiny, kdy mi bude dva dny v týdnu Tomáš Zedník pomáhat. Pohyby mezi skupinami? Bude důležité, jestli budou hráči ze skupiny EXM uvolňováni pro U22. Většina hráčů bude mít dvě soutěže a věřím, že se nám povede vše sladit. V loňské sezóně nám chvíli trvalo, než si vše sedlo a našel se poměr mezi hraním, trénováním a regenerací.
Můžete naznačit, jaké ambice mohou mít jednotlivé týmy v rámci extraligy?
Naší velkou ambicí je "posunovat" hráče do kategorie mužů a reprezentace. Pochopitelně chceme hrát co nejlépe v jednotlivých kategoriích i soutěže. Po delší době nám přišla z žáků početná skupina hráčů, ale bude to chtít čas. Ne každý rok se nám povede přivést přespolní hráče a posílit kádry, což je při rozšíření soutěží na 20 účastníků oříšek i pro další velká centra SCM jako je to naše. Tito talentovaní hráči nemají potřebu přestupovat za soutěží například ze Znojma do Ostravy, protože tam mají stejné soutěže. Stále více stojí výkonnost týmu na vlastních odchovancích! Vytváří se tlak na vlastní výchovu U14 a U16. Ale k položené otázce, myslím si, že v U22 bychom mohli pomýšlet na republikové finále, kádr je konsolidovaný. V U18 a U20 bude hodně záležet jak si vše "sedne" a budeme se určitě rvát o co nejlepší umístění.
Jak proběhlo tradiční soustředění na Visalajích a co bylo jeho obsahem?
Jako každý rok moc příjemné soustředění. Cílem je kondice a konstrukce družstev po stránce lidské. Tentokráte jsme byli i v tělocvičně v Raškovicích z důvodu, že hráči jsou velmi mladí a potřebují hodně práce s míčem.
Co čeká naše kadetské a juniorské tým v rámci letní přípravy mimo pravidelné tréninky?
Tento víkend máme turnaj v Kojetíně, pak 20.srpna hrajeme turnaj v Raškovicích a poslední neděli v srpnu nás čeká turnaj v Metylovicích. Jinak trénujeme pětkrát týdně v hale Sareza ve třech hodinových blocích.

Jakub Pelikán už od roku 2017 nastupuje v mládežnických volejbalových reprezentacích. Dosavadním vrcholem byla jeho účast na letošním mistrovství světa U21 v Bahrajnu. Naši mladíci skončili na desátém místě. „Hrál jsem na účko společně s Davidem Kollátorem,“ vzpomíná osmnáctiletý Jakub. „Jsem vděčný, že mi trenér Svoboda dal v sestavě dost šancí. Rád vzpomínám na utkání proti USA, kde jsem byl nejvíce bodujícím hráčem. Celá akce byla pro nás všechny velká zkušenost v super prostředí.“
V nové sezoně bude Jakub Pelikán pokračovat v našem volejbalovém klubu. „Budu hrát Extraligu U22, zároveň trénuji s extraligovým mužským týmem. Také o mě mají zájem v jednom z mužských týmů 1. ligy, kde bych mohl hostovat a ověřit si, jestli bych mohl útočně táhnout tým na této úrovni,“ upřesňuje Jakub.
Jakub Pelikán studuje na havířovském gymnáziu. „Jsem sice na klasickém všeobecném gymnáziu a nikoliv na sportovním, ale byl mi umožněn individuální studijní plán a pravidelně prospívám s vyznamenáním. Přestože to mám na trénink 30 kilometrů, snažím se trénovat každý den.“
Ze sportovců je jeho vzorem Roger Federer. „Zaujal mě celou svou sportovní kariérou, přístupem ke sportu a profesionalitou,“ říká Jakub a dodává, co dělá, když se zrovna nevěnuje volejbalu: „Kdykoliv mám nějaký volný čas, rád cestuji, zajímají mě auta a trávím čas s kamarády a rodinou.“
(Pozn.: Věkové kategorie světových soutěží mají jiné označení než u nás)

Pelikán v Bahrajnu

V závěrečném turnaji extraligy U20 nastoupili naši hráči ve druhé výkonnostní skupině mezi týmy z popředí tabulky. Po jednom dvoubodovém vítězství skončili na posledním pátém místě a celkově obsadili v extralize 16. místo.
Poslední extraligový turnaj v Kojetíně i celý ročník hodnotí trenér Ivan Pelikán:
„Celá sezona vlastně ve všech třech kategoriích (U18, U20, U22) se „nesla“ ve znamení transformace a stabilizace týmů. Všechny tréninkové skupiny se omladily a ladily se i jednotlivé herní posty. Nosnou věkovou skupinou pro všechny kategorie, a to nejen počty hráčů, ale i výkonností, byla právě kategorie U20.
Její někteří hráči hráli všechny tři kategorie a ve všech byli pro nás zásadní i výkonnostně. Šlo o hráče Resla, Pelikána, Cirana, Šterce, Lexe, Polocha a Holušu. O něco mladší je potom Baláž a Martin Žarnovický, kteří hráli také dvě soutěže. Výhodnou bylo to, že měli velký herní objem, na stranu druhou to bylo náročné na čas a regeneraci, ale i na prakticky každotýdenní střídání soutěží i spoluhráčů.
Tým U20 se od zářiové kvalifikace postupně zlepšoval a zakončil soutěž mezi elitou (ve druhé výkonnostní skupině celé soutěže, která má 20 družstev a je nesmírně vyrovnaná). Poslední turnaj v Kojetíně uplynulý víkendbyl vlastně odměnou za jejich celoroční práci.
Střetli jsme se opravdu s elitními týmy této kategorie (Zlín, Liberec, Kojetín a Olomouc), které měly v kádrech v průměru starší hráče oproti našemu týmu. My jsme měli „koncový věkový ročník 2004“ pouze v případu Resla a Pelikána. Oba patřili k nejlepším, možná nejlepším hráčům na svých postech celé soutěže, ale na ostatních postech nám hráči výkonnostně rostli v průběhu soutěže. Šlo převážně o ročníky 2006 a 2007.
Ale zpět k turnaji, odehráli jsme patrně pro nás nejlepší zápas soutěže proti silnému Kojetínu s výhrou 3:2. Zbylé 3 zápasy jsme prohráli shodně 1:3, ale výkonnostně jsme se hodně přiblížili absolutní špičce soutěže.
Poděkování patří všem hráčům za celoroční práci. Hráči si dnes možná ještě neuvědomují, jak velký výkonnostní skok udělali. Pravdou je, že se systém mládeže za poslední roky mění především ve struktuře soutěží (zvyšuje se počet družstev, ale přibyla i jedná věková kategorie). Mladí hráči již nejsou koncentrováni pouze do tradičních velkých klubů (Praha, Brno, Ostrava, Liberec, Č. Budějovice...), ale vznikla celá řada „menších“ klubů (Kojetín, Znojmo, Kolín, Svitavy atd atd), které velmi dobře konkurují. Mnohdy i dobře uchopily výchovu od kategorie žáků a na menších městech se jim to možná daří i lépe než ve velkých městech, kde je velká konkurence jiných sporů nebo zájmů. I my budeme muset pro příští sezonu opět budovat nová družstva, ale věřím, že letošní zkušenosti především kategorie U20 přenesou hráči opět mezi nově příchozí mladé hráče.
Za zmínku naší práce v roce 2022/23 určitě stojí i to, že máme dva reprezentanty ČR v kategorii U17 a U21. Výchova reprezentantů je jedním z cílů Center mládeže ČVS, kterým jsme i my. Jde o Michala Baláže, který absolvoval dvě kvalifikace U17 o postup na ME s konečným postupem. Druhým je Jakub Pelikán, který byl na závěrečném turnaji ME U20 v Itálii (8.místo) a na Evropské olympiádě mládeže (3.místo). Naše práce je zaměřena i tímto směrem, ale záleží především na dobré klubové práci, o kterou se snažíme s týmem všech trenérů VK Ostrava“.

TPL_INFINITY_MORE_ARTICLE