Univerzál Šmídl: Zápasy s Poláky nám ukázaly krutou realitu

Napsali o nás

Univerzál Matěj Šmídl a smečař Lukáš Vašina, volejbalisté extraligového VK Ostrava, se představí na červnovém mistrovství světa do 21 let. Oba jsou v nominaci, kterou ve čtvrtek v Opavě po přípravě s Polskem oznámil trenér Ivan Pelikán.


Pro Lukáše Vašinu je to během tří měsíců další velká akce. V dubnu s výběrem hráčů do 19 let slavil titul mistra Evropy a nyní ho čeká světový šampionát juniorů.

„Super,“ radoval se. „Je to ještě vyšší kategorie, takže paráda. Jsem moc rád, že jsem se do té dvanáctky probojoval.“
Osmnáctiletý Vašina je v týmu po nahrávači Matyáši Džavoronokovi druhý nejmladší. To Matěj Šmídl patří ke zkušenějším. Ale jestli bude v základu, netuší. „Uvidíme, zatím se točíme s Paťasem (Patrikem Indrou),“ uvedl.
„O základu jasno ještě nemám,“ řekl reprezentační trenér Ivan Pelikán. „V tom prvním zápase s Poláky jsme zkoušeli další hráče, to jsme ještě nehráli s Donovanem Džavoronokem, takže ta hra měla jinou strukturu.“
Čeští volejbalisté se s Poláky utkali dvakrát na pět setů, ve středu i včera jim podlehli 1:4. „Tři sety v odvetě už byly z naší strany dobré,“ řekl kouč.
Národní tým včera hrál 26:24, 24:26, 14:25, 21:25 a 7:15. „Ten druhý zápas jsme s nimi drželi krok, ale nesmíme tolik chybovat,“ řekl Matěj Šmídl. „Oni v podstatě nedělají žádné chyby.“
Takže co českým volejbalistů oba duely v Opavě ukázaly?
„Krutou realitu,“ prohlásil Šmídl. „Poláci jsou opravdu jeden z nejlepších týmů na světě. Dokazují to v každém setu, v každém balonu. Hrají s klidem, předvádějí už takovou profesionální dospělou hru. Jsou však spolu čtyři roky skoro každý den, což je znát. Navíc je rozdíl vybírat nejlepší dvanáctku z takových tři sta padesáti hráčů, jak je tomu v Polsku, anebo ze čtyřiceti jako u nás.“
Smečař Donovan Džavoronok litoval několika pokažených včerejších koncovek. „Ten první zápas se nám vůbec nepovedl, ale ten druhý už byl lepší. Nemusíme věšet hlavy,“ prohlásil Donovan Džavoronok, který by měl být po roce v italské Sérii A1 v týmu Monzy českou oporou. Na nový tým si ale zvyká, neboť se k němu připojil až v tomto týdnu v Opavě po tom, co hrál Světovou ligu dospělých.

„Sehrát se nebude problém,“ uvedl. „Ty kluky znám odmalička a je tu i můj bratr (nahrávač Matyáš – pozn. red.). Těšil jsem se sem. V chlapech se nám moc nedařilo, takže jsem rád, že změním prostředí, nahrávače, hlavu. Doufám, že nám to s klukama půjde."
Mistrovství světa začne za týden v Brně a Českých Budějovicích. Češi mají v brněnské skupině Poláky, Kanadu a Maroko.
Náš první a základní cíl je postup ze skupiny, tudíž musíme skončit do druhého místa,“ uvedl Ivan Pelikán. Cesta po nynějších zkušenostech s Poláky vede přes Kanadu a Maroko. „Kanada vypadá dobře, hraje silový volejbal, mají kvalitní účko. Maroko je neznámá, ale zkusíme se přes ně dostat do osmičky.“