I podruhé prohráváme s Budějovicemi

Muži

Naše bojovnost ani ve druhém semifinálovém zápase nestačila na preciznost Budějovic. Odehráli jsme sice doma ve skvělé atmosféře parádní třetí set, ale nakonec jsme stejně odešli poraženi. Hosté ve zbývajících setech totiž předvedli opět perfektní výkon a v úterý 9. dubna od 18 hodin mohou v domácím prostředí dokonat postup do finále.


Semifinále play off – 2. zápas
VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (-19,-15,17,-19)
VK Ostrava: Podlesny, Dvořák, David, Sedláček, Janků, Menner – Sobczak. Střídali: Kotas, Beal, Štefko, Vancl. Trenér Jan Václavík.
VK Jihostroj České Budějovice: De Amo, Křesťan, Mach, Todua, Michálek, Staples – Kryštof. Střídali: Šotola, Kupilík, Fila. Trenér René Dvořák.
První set přinesl podobný obrázek jako v úvodu prvního zápasu. Hosté perfektně bránili na síti i v poli a měli veškeré dohrávané míče. Naopak nám se nedařilo na podání a nedokázali jsme se v útoku prosadit.
Ve druhém setu jsme se v útoku vůbec neprosadili a hosté veškeré ubráněné míče dohráli do bodového konce.
Ve třetím setu se situace konečně otočila. Najednou jsme to byli my, kdo skvěle bránil a dohrával výměny a zápas tak mohl pokračovat.
Na vítěznou vlnu se vrátili hosté ve čtvrtém setu, kdy jsme se snažili několikrát přiblížit dobře hrajícímu soupeři, ale ten si vítězství nakonec pohlídal.
I když vystřihne v úvodu utkání náš Janků přímý bod z podání, po naší technické chybě vede Jihostroj 2:4. Michálek útokem z pozice pipe zvyšuje na 3:6. Menner těží z výborného servisu Dvořáka a snižujeme na 5:6. Pak vyrovnáváme na 7:7, když si Janků počká při obraně na síti na univerzála Křesťana. Budějovice skvěle brání na síti a náskok třech bodů jim zajistí dohrávkami Křesťan (8:11). Když Mach zablokuje Dvořáka, vedou v pohodě hrající hosté 10:14. Stejnou mincí oplácí náš kapitán David a snižujeme na 12:14. Kazíme lehká podání a Jihostroj si v pohodě udržuje náskok. Navíc přichází nevynucená chyba Janků a před koncovou ztrácíme čtyři body (15:19). Trápíme se v útoku a hosté si dokráčí pro jasné vítězství v prvním setu 19:25.
První dva body druhého setu získáváme my, ale hosté si opět pomohou skvělou obranou na síti a při podání Michálka ihned dotáčejí skóre na 2:6. Nadřeme se na každý složený míč, přesto při podání střídajícího Beala snižuje na 7:8. Budějovice dohrají každý ubráněný míč a Michálek zvyšuje na 8:11. Nemůžeme se soupeři přiblížit, protože neproměníme v bod žádný ubráněný útok soupeře. Naopak Křesťan s Toduou zvyšují na 12:19. Tím je o osudu druhého setu rozhodnuto. Hosté ho nakonec vyhrávají propastným rozdílem deseti bodů 15:25.
Nechceme zápas končit tak brzy a získáváme při podání Janků první tři body v dalším pokračování zápasu. Po nevynucené chybě Janků dorovnávají hosté stav na 6:6. Po výborné obraně Beala na síti a skvělém podání Janků vedeme 11:8. Najednou máme dohrávané míče my a Menner navyšuje vedení na 13:9. To nás nakopne a při podání Mennera unikáme do té doby suverénním hostům na šestibodový rozdíl (17:11). Do koncovky jdeme s velmi nadějným náskokem (20:14). Po nevynucené chybě Staplese vedeme již 22:15. Hala konečně bouří a naši hráči se překonávají. Vracíme Budějovicím drtivou porážku z druhého setu a vynutíme si pokračování zápasu (25:17).
Vstup do čtvrtého setu mají daleko lepší hosté a při podání Macha jdou brzy do výrazného vedení (1:5). Zápas se zase obrací plně na stranu hostů. Staples zvyšuje po dobré obraně spoluhráčů na 2:7. Snažíme se něco s nepříznivým stavem udělat a snižujeme na 8:10. Po chybě Michálka je to již o jeden bod (10:11). Po bloku Toduy si Budějovice berou zpět větší náskok (11:14). Staples z pozice pipe zvyšuje na 13:17. Po smeči Podlesneho nadruhou snižujeme na 16:19. Jenže důrazný Michálek vrací Jihostroji před koncovkou náskok pěti bodů (16:21). Po skvělé obraně na síti mají hosté šest mečbolů (18:24). Druhý využívá úderem o bloky Staples a Budějovice vítězí ve čtvrté sadě 19:25.
Ohlasy po utkání:
Jan David (kapitán VK Ostrava): „Budějovice na nás vlítly a my jsme z toho byli první dva sety zaskočeni. Hráli jsme málo agresivně a se strachem. Ve třetím setu jsme se zvedli a udrželi koncentraci až do konce. Ze čtvrtého setu jsem zklamaný, protože to nebyla z naší strany týmová hra. Hádali jsme se a měli ve hře hodně nepřesností. Udělali jsme pár chyb a připravili se tak o možnost bojovat o vítězství v zápase.“
Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Blahopřeji soupeři k výhře, hraje fakt dobře. Mají výborného nahrávače. My jsme se první dva sety báli jejich obrany, bylo tam ze strany soupeře až moc bloků a z naší strany až moc ulitých balónů. Další dva sety jsme předváděli hru hodnou semifinále a předvedli zaplněné hale dobrý volejbal.“
Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Museli jsme být od prvního míče maximálně koncentrovaní, abychom převzali otěže zápasu. Dva sety se nám to dařilo. Pak začala Ostrava výborně podávat, my jsme měli starosti se ztrátou. Hodně toho domácí počapali v poli. Chválím celý tým, jak se vrátil ve čtvrtém setu do zápasu a jak ho dohrál k vítězství.“
René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Očekával jsem, že Ostrava bude hrát doma lépe než u nás a to se potvrdilo. My jsme dva sety hráli velmi koncentrovaně a bez chyb. Ve třetím setu Ostravě bouchly saze a hráli to, co je zdobilo ve čtvrtfinálové sérii s Karlovarskem. My jsme byli pod tlakem a dělali vlastní chyby. Jsem rád, jak jsme se vrátili do zápasu a drželi ve čtvrtém setu náskok.“