Janků nás dovedl k jasné výhře nad Odolkou

Muži

Po dvou porážkách jsme v extralize splnili roli favorita a porazili ve třech setech Odolenu Vodu. Zápas se hrál ve výborné volejbalové atmosféře i díky hlučnému kotli hostů. Utkání sezony odehrál v našem dresu smečař David Janků, který byl k neudržení jak na podání (sedm es), tak ve všech pozicích na útoku, kde přidal dalších 10 bodů.

„Nechci Davida přehnaně chválit, aby to nebylo jako polibek smrti, ale on má nyní dobrou formu jak na podání, tak v útoku a v tomto utkání to potvrdil. Snad mu to vydrží,“ řekl na adresu muže zápasu trenér Jan Václavík.
I když jsme v prvním setu zkazili nebývalý počet podání (celkem deset), zvítězili jsme jasně o šest bodů. Ve druhém setu jsme málem prohospodařili vedení 23:20, ale famózně hrající Janků si pronajal koncovku pro sebe. Zvládnutá koncovka nám pomohla k pohodovému třetímu setu, který byl nejjednoznačnější částí zápasu. Vítězství je velmi důležité v boji o 6. místo, protože jsme stále v závěsu za Příbramí, která překvapivě porazila Liberec 3:0.
Extraliga mužů – 15. kolo
VK Ostrava – Aero Odolena Voda 3:0 (19,24,16)
VK Ostrava: Biernat, Šmídl, Kotas, David, Janků, Vašina – Sobczak. Střídali: Balon, Sedláček. Trenér Jan Václavík.
Aero Odolena Voda: Holčík, Mikula, Carabali, Russel, Hadrava, Licek – Turis. Střídali: Kotrch, Václavík. Trenér Jíří Vojík.
V úvodu utkání je plná palubovka smečaře Janků, který boduje jak na podání, tak v útoku. Při Kotasově podání vedeme rychle 4:1. Při servisu našeho bývalého hráče Mikuly snižují hosté na 7:5. Po přímém bodu z podání hostujícího blokaře Carabaliho je srovnáno na 8:8. Servis domácího blokaře Kotase je velmi účinný a Ostrava podruhé v setu odskakuje na větší rozdíl, tentokrát čtyř bodů (14:10). Když Vašina vytěží ze Šmídlova razantního servisu vítězný bod, vedou domácí 16:11. Skvělým jednoblokem se prezentuje blokař David a domácí spěchají za jasného vedení 18:13 do koncovky. Druhým esem v setu zvyšuje výborně hrající Janků na 22:16 pro domácí. V prvním dějství vítězí Ostrava po zásluze 25:19.
Úvod druhého setu je velmi vyrovnaný, oba týmy poctivě ztrátují. Na straně domácích pokračuje ve výborném výkonu Janků a úspěšné útočí ze všech pozic. Za stavu 6:6 jde právě domácí smečař podávat a čtyřmi body v řadě (z toho tři přímé body z podání) odskakují domácí do vedení 10:6. Hosté se mohou v útoku spolehnout na slovenského legionáře Mikulu, který z úspěšné dohrávky snižuje na 13:12. Po přímém bodu z podání blokaře Carabaliho se ostravský náskok rozplynul (14:14). Ostrava se sice snaží vzít si vedení po nevynucených chybách Aera zpět, ale hosté jsou ve druhém setu více než vyrovnaným soupeřem. Po chytrém úderu a přímém bodu z podání Šmídla vedeme před koncovkou 21:18. Velmi důležitý bod zahraje pro domácí za stavu 22:20 po obětavém zákroku Biernata výborně hrající Janků. Odolenu Vodu drží v útoku Mikula a za stavu 23:22 slibuje samotný závěr setu nebývalé drama. Carabali srovná čistým esem na 23:23. Naštěstí mají domácí smečaře Janků, který čistým esem využívá druhý setbol a Ostrava vítězí ve druhém setu 26:24.
Jako první odskakují ve třetím setu domácí, kdy Vašina zužitkuje skvělou nahrávku Biernata na druhou a k tomu Šmídl přidá kvalitním podáním sérii čtyřech bodů v řadě (7:2). Po dvojbloku Biernat, Kotas vedeme 9:3. Po nečisté nahrávce Holčíka má Ostrava pohodlný náskok sedmi bodů (14:7) a hostující trenér Vojík si bere oddechový čas. K Janků se přidává na podání i v útoku kvalitním výkonem univerzál Šmídl a za stavu 16:8 směřuje zápas k rychlému konci. Aero sice snižuje náskok po nevynucených chybách domácích v útoku (18:13), ale klid do našich řad opět vnese Janků a před koncovkou vedeme 20:13. Janků je k nezastavení a zpoza zadní čáry nás rychle nasměruje k blížícímu se vítězství (23:14). V pořadí druhý z devíti mečbolů využívá Vašina a vítězíme ve třetím setu 25:16.
Ohlasy po utkání:
Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Konečně nám dnes zafungovalo to, na čem je naše hra postavená a to je agresivní podání. Tím jsme soupeře tlačili a mohli hrát naši hru. Měli jsme celý zápas i ve vyrovnané koncovce druhého setu pod kontrolou. Byli jsme v utkání favoritem a jsem rád, že jsme tuto roli splnili.“
Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Jsme hodně rádi za tři body. Pokud se nemýlím, tak jsme měli úspěšnost útoku 60%. Solili jsme do servisu, a i když jsme ho v prvním setu hodně kazili, tak jsme neustále nutili soupeře, aby ztrátoval s námi a nešel do náskoku. Podání jsme měli v zápase velmi agresivní a to rozhodlo.“
Marek Mikula (kapitán Aero Odolena Voda): „Již v prvním setu nás Ostrava tlačila servisem, i když ho ještě dost kazila. Oni mohli dohrávat míče a to pak platilo v celém zápase. Lepší podání soupeře rozhodlo i vyrovnanou koncovku druhého setu a pod tlakem jsme byli následně i třetí set, který domácí ovládli.“
Jiří Vojík (trenér Aero Odolena Voda): "Hrajeme v improvizované sestavě, dnes musel první nahrávač Licek vypomoct na smeči. Hledáme sestavu a čekáme na uzdravení některých hráčů. Ostrava byla v tomto utkání jistější na podání, a i když jsme chtěli „ukopat“ druhý set, tak tam soupeř udělal méně chyb a tím rozhodl. Kvalitním podáním si následně domácí uhráli i třetí set.“