Důstojné loučení s pohárem výhrou nad Českými Budějovicemi

Muži

I když nám výhra v pěti setech v odvetě 3. kola českého poháru na postup do čtvrtfinále nestačila, otočením zápasu s Jihostrojem České Budějovice jsme si snad napravili pošramocené sebevědomí po posledním hrubě nevydařeném extraligovém utkání doma se Zlínem.

Hosté si zajistili postup již po druhém setu. Poté se na palubovku podívali na obou stranách hráči, kteří nedostávají tolik příležitostí. V souboji kombinovaných sestav byla ta naše lepší než ta jihočeská a po zásluze jsme zápas ve zkrácené hře vyhráli.
3. kolo českého poháru – 2. zápas
VK Ostrava – Jihostroj České Budějovice 3:2 (-22,-17,21,23,13)
VK Ostrava: Biernat, Šoltys, Kotas, David, Janků, Vašina – Sobczak. Střídali: Balon, Nugent, Šmídl, Bořuta). Trenér Jan Václavík.
Jihostroj České Budějovice: Palgut, Křesťan, Mach, Ondrovič, Kraffer, Michálek – Kryštof. Střídali: Fila, Todua, Šotola, Halaba). Trenér René Dvořák.
Po vyrovnaném úvodu utkání se dostáváme do vedení 11:8, hosté však na tento nepříznivý stav ihned reagují. Klíčovým momentem prvního setu je za stavu 14:12 pět bodů Jihostroje v řadě. Hosté se uklidní a tříbodový náskok si udrží až do konce prvního dějství zápasu. První set zakončuje za stavu 22:24 úspěšným útokem středem hostující kapitán Mach.
Po dvou neúspěšných útocích Vašiny se na začátku druhé sady dostává do zápasu Nugent. Hosté výborně brání na síti a od začátku mají několikabodový náskok. Náš tým bojuje, na podání se daří Biernatovi a v útoku Šoltysovi. Dlouho však vyrovnaný boj nevydrží. České Budějovice vytěží při kvalitním podání Michálka šestibodový náskok (8:14). Za hrozivého stavu 10:17, kdy se přestalo dařit v útoku Šoltysovi, se do zápasu dostává Šmídl a po něm také druhý nahrávač Bořuta. Oba budou později hlavními strůjci obratu v zápase. Postupový set si hosté uhrají ve velké pohodě, protože se sami připravujeme o dramatičtější stav velkým množstvím nevynucených chyb.
Do třetího setu pošle hostující trenér Dvořák na palubovku hráče širšího kádru. Hned vedeme 4:1, po esu Janků za stavu 11:9 se naše sestava Bořuta, Šmídl, Kotas, David, Janků, Balon, Sobczak rozehraje k výbornému výkonu a nastává zlom v zápase. Před koncovkou vedeme po sérii výborných podání a útocích Šmídla 21:17. Zaslouženě ovládneme třetí dějství zápasu 25:21.
I v úvodu čtvrtého setu jsme lepším celkem, ale pak se u hostů rozehraje dvojice Halaba, Šotola jak na podání, tak v útoku a Jihostroj vede uprostřed setu 12:15. Mladý univerzál Šotola je v útoku neomylný a před koncovkou to vypadá na rychlý konec zápasu (16:20). Jenže polský smečař Halaba se nevyvaruje chyb v útoku a při vynikajícím podání Balona srovnáváme na 21:21. Konec setu ovládne výborně hrající Šmídl a za stavu 2:2 se jde do rozhodujícího dějství.
Ve zkrácené hře sice hosté do změny stran vedou neustále o dva až tři body. Při podání Kotase se však hostující Šotola nevyvaruje chyb a od stavu 8:8 se začíná znovu. Výbornými bloky při podání Bořuty vedeme 11:9. I koncovku poslední sady obstará jistý Šmídl a za konečného stavu 15:13 se můžeme radovat z cenného skalpu jednoho z favoritů na zisk českého poháru a extraligového titulu.
Hodnocení utkání trenéra VK Ostrava Jana Václavíka: „Matematika byla jasná. České Budějovice potřebovaly uhrát dva sety a to se jim podařilo v nejkratší možné době. Říkal jsem hráčům po zápase, že neberu v potaz to, že soupeř následně postavil své béčko, protože pořád jsou to „Budějky“ a otočit proti nim zápas vždycky potěší. Kluci, co tam před třetím setem přišli, dodali do našeho výkonu potřebnou šťávu, která nám se Zlínem chyběla a to dělá opravdové zápasy.“