Důležité tři body z domácího zápasu s Ústím

Extraliga mužů – 5. kolo
VK Ostrava – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:1 (17,-20,17, 20)
VK Ostrava: Biernat, Šmídl, Kotas, David, Janků, Vašina – Sobczak. Střídal: Balon. Trenér Jan Václavík.
Ústí nad Labem: Luboš Bartůněk, Kramár, Prajzler, Tibitanzl, Voth, Vanags – Pondělíček, Kořínek. Střídali: Šulava, Vítězslav Bartůnek. Trenér Petr Brom.
Do prvního dvoubodového náskoku se dostali domácí při vynikajícím podání Vašiny, ale hosté ještě do prvního technického oddechového času třemi body v řadě reagovali. Podruhé do většího náskoku odskakujeme po bloku Šmídla (13:10). Za stavu 14:10 si hostující trenér Brom bere první oddechový čas. Při druhém technickém oddechovém čase máme náskok pěti bodů. Hosté po špatném příjmu kupí nevynucené chyby, univerzál Šmídl přidává přímý bod z podání. Za stavu 18:11. si hostující trenér bere druhý oddechový čas. Do koncovky si udržujeme pohodlný náskok sedmi bodů. Nádherný servis přidává kapitán Biernat a směřujeme k jasné výhře v prvním setu. Ten nakonec ovládneme v poměru 25:17.
V úvodu druhého setu bodujeme několikrát útokem středem v podání Davida. Hosté však jdou do pětibodového náskoku při podání Šulavy díky výborné obraně na síti v podání Kramára a našemu nedůraznému útoku (4:9). Ústí těží z výborné hry univerzála Kramára. Za stavu 6:12 přichází vynucený oddechový čas trenéra Jana Václavíka. Při výborném podání Balona se můžeme přiblížit na dva body, ale Biernat nezvládne jasnou smeč (12:16). Jeden bod z náskoku ubereme soupeři úspěšnou dohrávkou Šmídla. Na druhé straně však hraje vynikající set Kramár. Recept na hostujícího univerzála nalézáme při podání Kotase a za stavu 18:19 si bere oddechový čas hostující trenér Brom. Hosté začínají střídat v utkání dvě libera, k Pondělníčkovi přichází Kořínek. Pro špatné postavení domácích se však stav mění na 17:21. To hostům pomůže dohrát druhou sadu k vítězství 20:25.
Do třetího setu vstupujeme na výbornou a při podání Vašiny jdeme do vedení 4:1. V útoku se daří smečaři Janků. Tříbodový náskok držíme i při prvním technickém oddechovém čase (8:5). Při podání Janků odskakujeme soupeři díky výborným blokům na 10:5. Blokař Kotas se blýskne přímým bodem z podání a za stavu 12:7 si bere první oddechový čas ve třetím setu hostující trenér Brom. Při druhém technickém oddechovém čase vedeme stále o pět bodů (16:11). Vynikající set hraje Janků, který si připíše i bodový blok. Za stavu 18:13 přichází uklidňující timeout trenéra Václavíka a pak již směřujeme mílovými kroky za výhrou ve třetím setu v poměru 25:17.
Start do čtvrtého setu nám opět vychází. Po chytrém zakončení útoku v podání Biernata a čistém esu Vašiny vedeme 5:2. Hostující trenér Brom si bere oddechový čas. Při výborné obraně na síti nedovolujeme bodovat hostujícímu univerzálovi Kramárovi. Při prvním technickém oddechovém čase vedeme 8:4. Jednou z úspěšných dohrávek zvyšuje Vašina na 10:5. Za stavu 12:5 už má hostující trenér Brom vybrány oba oddechové časy pro tento set. Janků pokračuje ve vynikajícím výkonu z třetího setu a úřaduje na podání. Při menší ztrátě koncentrace přichází za stavu 13:8 timeout domácího trenéra Václavíka. Šestibodový náskok nad soupeřem máme u druhého technického oddechového času (16:10). Před koncovkou vedeme 20:15. Důležité body v samotném konci zápasu uhrává smečař Vašina. V posledním dějství zápasu vítězíme 25:20.
Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava):
„Volejbal je hra o chybách a my jsme jich dnes udělali méně než soupeř. Zápas se mi osobně moc nelíbil, i když trenér Václavík se mnou asi nebude souhlasit. Bylo tam na můj vkus málo mezihry a výměn, ale jsme rádi za získané tři body.“
Jan Václavík (trenér VK Ostrava):
Věděli jsme, že Ústí nad Labem má letos lepší tým než loni, i když doposud nevyhráli. Měli však velmi těžký los a výsledky neodpovídaly jejich výkonům. Nastoupili jsme na soupeře velmi dobře. Obranu máme letos zatím velmi dobrou a dnes jsme k ní přidali i poprvé v sezoně útok nad 50 procent. Dařilo se nám i na podání, a proto se nám v zápase i lépe dýchalo.“
Filip Kramár (kapitán Ústí nad Labem):
„Trápili jsme se na útoku. Nedůraznou hrou jsme neuhráli některé lehké bodové míče. Nešla nám ani jedna herní činnost. Byla to katastrofa. Začalo to u mě a pokračovalo u smečařů. Byl to zatím náš letošní nejhorší výkon. Ostrava dnes výborně bránila.“
Petr Brom (trenér Ústí nad Labem):
„Nechtěli jsme tady prohrát a určitě chtěli jsme získat nějaký bod. Věděli jsme, že Ostrava půjde na servisu do rizika a to se potvrdilo. Měli jsme problém s přihrávkou. Čekal jsem větší úspěšnost v útoku od smečařů. Ostrava nás ubránila vyjma druhého setu. V poli jsme měli fáze, kdy jsme byli jaloví a neškodní. Nedohráli jsme ani nadějné situace v útoku.“